fotogaleriaaktualnościrozmowa miesiąca księga gości słowo dniakontakt

Rekolekcje: Stary Sącz 29 VI - 4 VII 2009
Rekolekcje
Stary Sącz
29 VI - 4 VII 2008

 


Czy zastanawiałaś się kiedyś nad swoim powołaniem? A może myślałaś, że powołanie dotyczy tylko księży i sióstr zakonnych? Rekolekcje, które odbyłyśmy w Starym Sączu, pomogły nam uświadomić sobie, że każdy z nas został powołany przez Boga do życia, do świętości, do konkretnego stanu kapłańskiego, zakonnego czy małżeńskiego.


Kiedyś pewien kapłan powiedział mi, że o swoje powołanie trzeba walczyć. Dopiero teraz zrozumiałam o co mu chodziło. Odkrywanie swojego powołania wiąże się z pewnym trudem i wysiłkiem, a ludzie często od tego uciekają, podążając za przyjemnym, beztroskim życiem. Dziewczyny, które przyjechały na rekolekcje nie bały się podjąć tego trudu. Spotykałyśmy się codziennie z Jezusem na Eucharystii, modliłyśmy się wspólnie, rozważałyśmy Słowo Boże, rozmawiałyśmy z Siostrami, a także chodziłyśmy po górach, próbując odpowiedzieć sobie na pytanie: gdzie chcesz mnie mieć Jezu, jaka jest moja droga w życiu, bym spełniła Twoją wolę i była szczęśliwa.

Przypatrywałyśmy się postaciom z Biblii: Abrahamowi, Józefowi egipskiemu, Mojżeszowi, Samuelowi, aby zobaczyć w jaki sposób oni odkryli swoje powołanie. Zobaczyłysmy także na filmie jak odkrywał swoje powołanie św. Franciszek i jak musiał walczyć, by być wierny swojemu powołaniu.

Podczas rekolekcji miałam czas, tak drogocenny w dzisiejszym zabieganym świecie, by na spokojnie zastanowić się nad moimi pragnieniami serca i zobaczyć czy jest w nich Jezus. Wierzę, że jeśli zaufam Panu, to poprowadzi mnie tą właściwą drogą.

Marlena


"Barwy codzienności" - Nałęczów 13-15 II 2009
Rekolekcje w Nałęczowie
13 - 15 II 2009 


13 - 15 lutego były dla mnie dniami szczególnymi i to nie tylko ze względu na magiczną datę Walentynek. Fenomen tego czasu polegał na tym, że w ciągu tych na pozór krótkich trzech dni w moim życiu zdarzyło się więcej, niż w ciągu ostatnich trzech tygodni. A wszystko to za sprawą rekolekcji w Nałęczowie, organizowanych przez Siostry Służki NMP.Wydarzenie to nosiło nazwę "Barwy codzienności", gdyż uczyło nas jak odkrywać Boga w każdym na pozór zwyczajnym dniu, jak lepiej organizować czas, aby czerpać maksimum radości i jak z miłością służyć ludziom. Naszym przewodnikiem duchowym był ojciec Mirek ze zgromadzenia braci Kapucynów, który w ciekawy sposób podczas swoich konferencji przybliżał nam różne ważne zagadnienia.

W dniach skupienia uczestniczyło około 30 osób z różnych stron Polski, m.in. z Radomia, Kielc, Lublina. Nocowaliśmy w bardzo dobrych warunkach w domu rekolekcyjnym "Promień".

Wszystko rozpoczęło się w piątek po południu: nauka śpiewu z siostrą Iwonką, spotkanie integracyjne, msza święta i kolacja zainaugurowały ten piękny czas. Dzień następny - 14 luty - okazał się najpiękniejszym dniem zakochanych w moim życiu, gdyż spędziliśmy go z Najprawdziwszą i Największą Miłością. "Bo góry mogą ustąpić i pagórki się zachwiać, ale miłość moja nie odstąpi od Ciebie" - ten fragment Księgi Izajasza towarzyszył nam już od samego świtu. Punktem kulminacyjnym była adoracja Najświętszego Sakramentu przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej. Pożyteczne owoce przyniosły spotkania w grupach, w trakcie których analizowaliśmy nasz dobowy rozkład czasu: czym zajmujemy się najczęściej, a czym najrzadziej, jakie mamy zainteresowania i pasje. Pomogło to w ewentualnym wprowadzeniu zmian w planowaniu dnia. Optymistycznym akcentem był sobotni pogodny wieczór, w trakcie którego uczestniczyliśmy w różnych zabawach i mieliśmy okazję wcielić się w rolę znanych postaci oraz poznać nowe ciekawe gry. Elementem, który szczególnie zapadł mi w pamięć była zarówno sobotnia, jak i niedzielna modlitwa poranna połączona z relaksacją i rozmyślaniami. Niedziela była czasem skoncentrowanym głównie wokół Najświętszego Sakramentu i stanowiła podsumowanie rekolekcji.

Jestem bardzo wdzięczna Bogu, za to, że pozwolił nam spędzić ten szczególny czas w tak pięknym i malowniczym miejscu, jakim jest Nałęczów. Otrzymaliśmy łaskę zatrzymania się nad tym, co najważniejsze i zrozumienia wielu spraw. Myślę, że dla każdego uczestnika te dni skupienia były czasem wielu głębokich refleksji, a także odpoczynku i ciszy. Nauczyliśmy się, że codzienność wbrew pozorom nie jest szara, ale jeżeli tylko zechcemy, możemy nadać jej całą gamę barw i kolorów. Z niecierpliwością czekam na kolejne takie rekolekcje.


Basia Biernacka


"Rekolekcje ze św. Pawłem" - Sandomierz 10 X - 12 X 2008
Rekolekcje w Sandomierzu
10 X - 12 X 2008


 

 


W dniach 10-12 października, a zarazem w Roku Świętego Pawła (zainaugurowanym 29 czerwca 2008 r.) odbyły się rekolekcje dla dziewcząt, którym przewodził ks. Antoni przy pomocy s. Lucyny i s. Ewy. Skoncentrowane były wokół Listów Apostoła Narodów, który był dla nas przewodnikiem w odkrywaniu osoby Jezusa Chrystusa.


Wprowadzeniem w ten czas refleksji była prezentacja multimedialna, która wychodząc od wzmianek z Dziejów Apostolskich poprzez wybrane fragmenty Listów Św. Pawła, ukazywała Go pierw jako żarliwego prześladowcę chrześcijan, a następnie jako nie mniej żarliwego "krzewiciela tej drogi".

Przykład Apostolskiego uznania wszystkiego za stratę ze względu na najwyższą wartość poznania Chrystusa, bogactwo i głębia nauki Pawła z Tarsu zachęcały do zastanowienia nad własnym życiem, wartościowaniem i dokonywaniem wyborów oraz byciem konse-kwentnym i wytrwałym w nich.

Pozostając w klimacie Pawłowych słów, osobiście przez nas odbieranych, korzystając z pięknego sobotniego popołudnia, odwiedziłyśmy i zwiedziłyśmy kościół parafialny pod wezwaniem Nawrócenia św. Pawła Apostoła w starej części miasta. Natomiast zakoń-czeniem dnia było dzielenie się świadectwami z naszego życia a także relacje zasłyszane od znanych nam osób.

Szczególnie wymowne, w kontekście przeżywanych wspólnie dni, były słowa z Drugiego Listu do Tymoteusza (2 Tm 1, 9): "On nas wybawił i wezwał świętym powołaniem nie na podstawie naszych czynów, lecz stosownie do własnego postanowienia i łaski, która nam dana została w Chrystusie Jezusie przed wiecznymi czasami".

Uczestniczki


Rekolekcje: Stary Sącz 30 VI - 5 VII 2008
Rekolekcje
Stary Sącz
30 VI - 5 VII 2008


 


W dniach od 30.06.08r do 05.07.08r w Starym Sączu odbyły się rekolekcje dla dziewcząt. Prowadzone były przez Siostry Służki z Sandomierza pod kierownictwem s. Ewy Janek. W posłudze wspierał je ks. Grzegorz Lipiec.Uwielbialiśmy Pana, wędrując pienińskimi szlakami oraz odkrywaliśmy, że nasze życie jest taką wędrówką. Chwilami brakowało sił ale Najwyższy nas nie opuszczał. Rekolekcje pozwoliły nam przybliżyć się do Boga, zostawić bagaż grzechu i zacząć od nowa. Wysławialiśmy Pana śpiewem, tańcem i modlitwą oraz cieszyliśmy się pięknem przyrody, którą stworzył. Zdobywaliśmy Trzy Korony, Górę Cyrlą, poznawaliśmy historię Starego Sącza, powracaliśmy do czasów kiedy papież Jan Paweł II odwiedził to piękne miejsce. Owocem rekolekcji stało się pragnienie zdobywania coraz wyższych szczytów i w naszym codziennym życiu. Postanowiliśmy, że chcemy stawać się lepszymi ludźmi.

Anna Czernik


Zaproszenie na dzień skupienia w Lublinie: 10 V 2008
Dzień skupienia w Lublinie
Lublin, 10 V 2008


 


Zapraszamy Cię na dzień skupienia dla młodych (licealiści, studenci, pracujący), który odbędzie się dnia 10 maja.


Kochać...jak siebie samego

Kiedy? 10 maja (sobota) godz. 10:00

Gdzie? u Sióstr Służek NMP Niepokalanej
ul. I Armii Wojska Polskiego 9 (obok Placu Litewskiego)

W programie:
˘ Spotkania - prowadzi ks. Marek Szoldra (psycholog)
- Czy wypada mówić o miłości siebie samego?
- O Bożym lustrze, które objawia prawdę o nas samych
˘ Eucharystia
˘ Adoracja Najświętszego Sakramentu

Weź ze sobą Pismo św. i otwarte serce
Czekamy na Ciebie!

Bliższe informacje i zgłoszenia:
s. Anna
tel. (081) 53 43 609,
kom. 66 87 79 257

 


Dzień skupienia w Lublinie: 1 III 2008
Dzień skupienia w Lublinie
Lublin, 1 III 2008


 


W dniu 1 marca, w pierwszą sobotę miesiąca, u Sióstr w Lublinie odbył się dzień skupienia dla młodzieży.


Tematem dnia skupienia było: "Spotkanie z Jezusem". W celu spotkania Jezusa, nasz dom zakonny odwiedziło 9 osób, które, poświęcając czas Bogu, pragnęły pogłębić swoją wiarę. Naukę i homilię podczas południowej Eucharystii wygłosił salezjanin - ks. Kazimierz Drozd, natomiast nad całością dnia skupienia czuwała s. Anna i inne siostry ze wspólnoty lubelskiej.

Następny dzień skupienia jest planowany na II sobotę maja.


Bliższe informacje:
s. Anna
tel. (081) 53 43 609,
kom. 66 87 79 257

 

fotogaleriaaktualnościrozmowa miesiącaksięga gościsłowo dnia


Dom Generalny: Mariówka 3, 26-400 PRZYSUCHA tel. (0 48) 675 17 28, sluzki@op.pl