fotogaleriaaktualnościrozmowa miesiąca księga gości słowo dniakontakt

Uroczystość w Białej Podlaskiej: 18 X 2009Uroczystość w Białej Podlaskiej
18 X 2009


pokaz slajdówW tym roku przypada 180 rocznica urodzin i chrztu bł. Honorata Koźmińskiego. Uroczystości z tym związane odbyły się 18 października w Białej Podlaskiej dokładnie w 180 rocznicę chrztu w parafii p.w. bł. Honorata i parafii p.w. św. Anny.


- „Obchody przygotowaliśmy wspólnie z ks. proboszczem Januszem Onufryjukiem i proboszczem parafii Świętej Anny, ks. Waldemarem Izdebskim. Szczęśliwym zrządzeniem opatrzności przypadają one w niedzielę” - powiedział Katolickiemu Radiu Podlasie br. Grzegorz Filipiuk, koordynator tych uroczystości.

Do jubileuszu przygotowywało się całe miasto. Przez kilka tygodni po wszystkich bialskich parafiach wędrowała wystawa poświęcona błogosławionemu. Zainicjowała ją uchwała przyjęta 16 października 2008 r. przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej, poprzez którą oddał on hołd bł. Honoratowi Koźmińskiemu jako „wybitnemu kapłanowi i patriocie oraz wielkiemu reformatorowi życia społecznego i religijnego XIX i XX w.”.

Tytuł wystawy brzmi: „Błogosławiony Honorat Koźmiński, 1829-1916 wizerunek kapłana patrioty”. Autorką tej fotograficznej ekspozycji jest s. Natanaela, Wiesława Błażejczyk, felicjanka z Wawra (Warszawa).

Podczas „honorackich niedziel” do bialskich parafii (również do kościoła kapucynów) przyjeżdżały przedstawicielki zgromadzeń założonych przez o. Honorata.

Centralnym miejscem uroczystości była Msza święta sprawowana przez br. Marka Przeczewskiego, Prowincjała Prowincji Warszawskiej Zakonu Braci Kapucynów, który wygłosił do zebranych w świątyni słowo Boże. Czynna wytrwałość - wytrwałość w dobrym, to jest niezwykle ważna rzecz, o której mówi nam dzisiaj błogosławiony Honorat - tłumaczył w homilii. Żyjąc w trudnym czasie zniewolenia, coraz bardziej ograniczany i spychany na margines, nie wracał myślami do przeszłości, w której miał większą swobodę działania, ani nie wybiegał w możliwą przyszłość marząc o większej wolności - gdyby to robił, nigdy niczego by nie dokonał. Błogosławiony Honorat nie żył w świecie wspomnień ani fantazji, żył w świecie rzeczywistym i w tym świecie działał i czynił to, co było możliwe. I takie jest nasze zadanie - wzywał Prowincjał - wykorzystać dobrze czas, który jest nam dany przez Boga, przynosząc owoce prawości, sprawiedliwości i prawdy (Ef 5,9). Te owoce przynosi się przez wytrwałość, jak zapewnia nas o tym Jezus w Ewangelii, a wytrwałość wyrabia się pośród ucisków i doświadczeń (Rz 5,3; Jk 1,3). Honorat uczy nas dzisiaj tego, że wytrwałość zdobywamy w uciskach, ale wytrwać możemy tylko wtedy, kiedy trwamy w Chrystusie, jak winna latorośl tkwi w winnym krzewie. Nosząc skarb łaski i mocy w naczyniach glinianych jakimi jest nasze człowieczeństwo, przynosimy dobre owoce ponieważ nie pokładamy nadziei w naszych siłach, ale w mocy Tego, bez którego nic nie możemy uczynić. Wtedy dajemy od siebie tyle ile możemy: choćby pięć chlebów i dwie małe ryby; On uczyni z tego pokarm dla wielu tysięcy.

Po przerwie na obiad kontynuowano uroczystości w parafii św. Anny, a więc w miejscu chrztu. Najpierw zostały odnowione przyrzeczenia chrzcielne w czasie nabożeństwa, które poprowadził br. Grzegorz Filipiuk. Do tego aktu przygotowały wszystkich zebranych słowa o. Honorata, które zapisał w Notatniku Duchowym na temat chrztu. Było to jego osobiste odnowienie przyrzeczeń „na chrzcie uczynionych”.

Po nabożeństwie, chór sióstr Służek wykonał Akatyst ku czci bł. Honorata. Wydarzeniom towarzyszyły relikwie Błogosławionego i specjalnie na tę uroczystość wystawiony oryginał aktu chrztu, który można było w czasie krótkiej przerwy dokładnie obejrzeć.

Uroczysty dzień obchodów rocznicy chrztu i urodzin zakończył różaniec z bł. Honoratem i Msza św. w parafii św. Anny. Wszystkim obchodom towarzyszył swoim śpiewem chór sióstr Służek.

16 grudnia 2016 roku minie 100 lat od śmierci bł. Honorata Koźmińskiego. Uroczyste obchody tej rocznicy zainaugurowała Wielka Nowenna w Rodzinie Honorackiej. Potrwa ona 9 lat, a każdy jej rok będzie miał odrębny temat związany z życiem bł. Honorata, jego duchowością i dziełem życia. Patronat nad nowenną kolejno obejmują zgromadzenia założone przez kapucyna. Rodzinę Honoracką tworzą zgromadzenia habitowe czynne i klauzurowe, bezhabitowe męskie i żeńskie oraz instytut świecki.

Obecnie - pod hasłem „POWOŁANIE i KONSEKRACJA” - trwa drugi rok nowenny, patronują mu Instytut Świecki Służebnic Najświętszego Serca Pana Jezusa - Posłanniczek Maryi oraz Zgromadzenie Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej.

 


Na podstawie tekstów br. Marka Przeczewskiego, br. Grzegorza Filipiuka - Prowincja Warszawska
oraz ze strony www.radiopodlasie.pl

Biuro Prasowe Kapucynów

 

fotogaleriaaktualnościrozmowa miesiącaksięga gościsłowo dnia


Dom Generalny: Mariówka 3, 26-400 PRZYSUCHA tel. (0 48) 675 17 28, sluzki@op.pl