fotogaleriaaktualnościrozmowa miesiąca księga gości słowo dnia

Zjazd junioratu w Wilnie




Zjazd junioratu

Wilno, 8 VII - 16 VII 2008

 


W dniach 8-16 lipca siostry juniorystki naszego zgromadzenia uczestniczyły w spotkaniu formacyjnym, które tym razem miało miejsce w Wilnie. Spotkaniu przewodniczył o. Adam Sikora, franciszkanin, który wraz z siostrami przez te dni pochylał się nad słowami psalmów.


Tegoroczne spotkanie juniorackie przeżywałyśmy w Pavilnys na terenie Prowincji Litewskiej. Przekroczyliśmy granicę Polsko-Litewską, zostaliśmy przywitani tęczą, oraz pięknym krajobrazem przeplatanym unosząca się mgłą, który połączony z zachodem słońca tworzył niesamowity klimat podziwu i zachwytu nad pięknem tej ziemi. Siostry Prowincji Litewskiej zatroszczyły się, abyśmy bezpiecznie dotarły do celu naszej podróży. Przez Wilno, do dzielnicy Pavilnys- gdzie mieszkają nasze siostry, holowała nas s. przełożona Rita Bernotaite. W domu przywitała nas Siostra Przełożona Prowincjalna Ona Raudoniute.

Następnego dnia po modlitwach porannych wyruszyłyśmy na spotkanie z Matką Bożą Ostrobramską gdzie uczestniczyliśmy we Mszy Św.potem rozpoczęliśmy z panią przewodnik Jadwigą Szlachtowicz zwiedzanie Vilna - miasta wielu kultur i wielu wyznań. Pierwszym miejscem które zwiedziliśmy była Cerkiew pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego w której znajdują się relikwie trzech świętych męczenników oraz bogate zbiory ikon i obrazów. Nasza grupa została uprzywilejowana wyjątkową życzliwością prawosławnego mnicha. Otrzymaliśmy nawet cudowny olejek i widokówki. Następnie udaliśmy się w kierunku bramy bizantyjskiej, obok której znajduje się zniszczony kościół Bazylianów oraz budynki klasztorne, w których było więzienie carskie gdzie więziono m.in. Adama Mickiewicza (najprawdopodobniej miejsce akcji "III cz. Dziadów"). Kolejną świątynią, którą zwiedziliśmy był zadziwający w wystroju kościół św. Piotra i Pawła. Następnym miejscem, które poznaliśmy był klasztor św. s. Faustyny. Około godziny 15.00 udaliśmy się w kierunku kościoła Bożego Miłośierdzia w którym znajduje się pierwszy obraz Miłosierdzia Bożego namalowany przez Kazimierowskiego na polecenie św. s. Faustyny. Z racji odprawiającej się tam Mszy Św. udaliśmy się do kościoła Św.Ducha, gdzie modliliśmy się Koronką do Bożego Miłosierdzia. Następnie udaliśmy się do bazyliki archikatedralnej św. Stanisława i św. Władysława, gdzie w bocznej kaplicy znajdują się relikwie św. Kazimierza. Po wyjściu z katedry przespacerowaliśmy się obok pałacu Prezydenckiego i Uniwersytetu Vileńskiego,dzielnicą żydowską w kierunku kościoła gotyckiego pod wezwaniem św. Anny i kościoła Bernardynów skąd autokarem udaliśmy się na cmentarz na Rossie. Był to ostatni punkt naszego kulturo-poznawczego pielgrzymowania po Vilnie. Następne dni upływały nam w klimacie duchowym, w który wprowadzało nas Słowo Boże. Tematyka bowiem tygodnia juniorackiego były psalmy. Naszym spotkaniom przewodniczył dr hab. O. Adam Ryszard Sikora OFM z Uniwersytetu A. Mickiewicza z Poznania.

W pierwszym dniu wykładów Ojciec nakreślił nam ramy czasowe i kulturowe w jakich powstawały psalmy. Przybliżył nam historię Narodu Wybranego. To pozwoliło nam zagłębić się w tematykę życia duchowego ówczesnego żyda. Psalmy bowiem są zwierciadłem ludzkiej duszy i jej dialogu z Bogiem.

Można powiedzieć, że Psalmy to dialog historii z niebem. Aby dobrze zinterpretować myśl teologiczną ukrytą w treści Psalmu warto zapoznać się z jego historią. Do omowienia zostały wybrane Psalmy, którymi aktualnie modliliśmy się w Liturgii Godzin.

Uwieńczeniem wykładów o tej tematyce było napisanie osobistej modlitwy na wzór 27 Psalmu. Modliłysmy sie tym Psalmem podczas jednej z adoracji Najświętszego Sakramentu uwielbiając Go za Jego miłującą obecność w historii Narodu Wybranego i w naszym życiu.

Ojciec Adam był świetnym nauczycielem. Dzielił się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem, przybliżył nam historię i głębie modlitwy Psalmami. Ukazywał przy tym istotę poprawnej interpretacji Słowa Bożego przez poznanie znaczenia niektórych wyrazów. Z wielką wrażliwością i cierpliwością odpowiadał na każde pytanie. Uczulał nas, abyśmy w codziennym kontakcie ze Słowem uchwycili to co najważniejsze, żyli Nim i wydawali konkretne owoce.
Czas naszych spotkań rekreacyjnych był bardzo zróżnicowany. Nie brakowało w nim form i sposobów okazywania radości i poznawania siebie, aczkolwiek przybierał on nieraz charakter formacyjno-wychowawczy. Właśnie na jednej z nich miałyśmy możliwość spotkania i poznania Siostry Nijole Sadunaite. Swoją postawą, sposobem bycia i prostym słowem siostra dała nam świadectwo żywej wiary. Z radością opowiedziała nam o doświadczeniach życiowych, które dotknęły ją w czasach komunistycznych. Dla niejednej z nas- była to lekcja historii na żywo, która z pewnością na długo pozostanie w sercach.
Poza wspólnymi spotkaniami wokół Stołu Słowa oraz Ciała i Krwi Pańskiej, był również czas na umocnienie więzi wspólnotowych podczas posiłków i spacerów. Czas nauki, modlitwy i integracji upłynął bardzo szybko.

Ostatniej nocy odbyło się czuwanie w Kościele Bożego Miłosierdzia - czas Uwielbienia, Dziękczynienia, Ofiarowania, zaufania Bożemu Miłosierdziu oraz spotkania z Naszym Boskim Oblubieńcem. Trwaniem przy Panu i w Jego Miłości zakończyliśmy tydzień junioracki i wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski.

Dziękujemy Bogu za otrzymane łaski. Matce Przełożonej, Siostrom Przełożonym Prowincjalnym i domowym składamy również wyrazy wdzięczności za duchowe towarzyszenie i możliwość uczestnictwa w tym spotkaniu formacyjnym na Litwie. Mamy nadzieję, że owoce tego spotkania będą cennym darem nie tylko dla nas samych, ale także dla naszych wspólnot i całego Zgromadzenia.

Ojcu Adamowi pragniemy podziękować za głoszone Słowo Boże, za kapłańską posługę i braterską obecność, otwartość i życzliwość oraz za wspólną modlitwę w czasie tych dni. Siostrze Wikarii oraz naszym Siostrom Mistrzyniom dziękujemy za świetną organizację i opiekę od strony materialnej i duchowej, za wszelką troskę i dobro. Wdzięczną pamięcią ogarniamy siostry z Łomży (smaczne obiady) a szczególnie siostry z Vilna - gościnnie częstujące nas rozmaitymi potrawami.

Wszystkim składamy serdeczne Bóg zapłać za wszelkie dobro. Niech Pan Jezus zapłaci i Św. nasz Ojciec Franciszek, Bł. Ojciec Honorat i wszyscy Święci!

przygotowała: s. Monika




fotogaleriaaktualnościrozmowa miesiącaksięga gościsłowo dnia


Dom Generalny: Mariówka 3, 26-400 PRZYSUCHA tel. (0 48) 675 17 28, sluzki@op.pl