fotogaleriaaktualnościrozmowa miesiąca księga gości słowo dniakontakt

Warsztaty o współuzależnieniu dla młodzieży w Łomży"Biedak zawołał i Pan Go usłyszał..." Ps 34,7


 

 

 

 

 

 


We wrześniu w Przedszkolu prowadzonym przez Siostry Służki w Łomży odbyły się warsztaty dotyczące problemu współuzależnienia, które odbywały się pod hasłem: "Biedak zawołał, a Pan go usłyszał". Rekolekcje - warsztaty prowadzili ks. Andrzej i s. Ewa. Miejsce, w którym byłyśmy na 24 godziny zamieniło się w przestrzeń skupienia, zrozumienia i serdeczności.


W czasie piątkowej konferencji poznałyśmy postawy jakie mogą przyjmować członkowie rodziny z problemem uzależnienia. Następnie najwytrwalsi adorowali Jezusa Chrystusa obecnego w Przenajświętszym Sakramencie aż do początku dnia następnego, była również możliwość rozmowy z Kapłanem i przystąpienia do Sakramentu Pokuty i Pojednania. Podobnie jak biedak z psalmu wołałyśmy do Pana, aby On wysłuchał naszych próśb, otworzył nasze oczy i uszy, dał siłę do tego, aby mówić o tym, co jest w nas, co kryje się w naszych sercach, o tym co jest problemem, ale również, by dał nam moc do tego, aby owy problem dostrzec.

Drugi dzień warsztatów - sobota była przede wszystkim czasem refleksji i zrozumienia jak problem współuzależnienia wygląda w praktyce. Na podstawie filmu pt. "Rozdarte dusze" poznałyśmy schemat relacji, jakie panują w rodzinie, w której występuje problem alkoholowy. Komentarze, dyskusja oraz pytania dotyczące poszczególnych scen pozwoliły nam zwrócić uwagę na istotne szczegóły, których być może same często nie zauważałyśmy. Zobaczyłyśmy jak wyglądają przedstawiane wcześniej mechanizmy postępowania. Wiele informacji wstrząsnęło nami i uświadomiło powagę problemu. Człowiek żyjący w zdrowej rodzinie nie jest w stanie zrozumieć myślenia a przede wszystkim postępowania osób z rodzin dysfunkcyjnych. Uświadomienie sobie tego jest bardzo trudne, ale może pomóc nam w kontaktach z ludźmi, którzy właśnie w takich rodzinach żyją, wychowują się, kształcą. Dzięki warsztatom, wiemy w jaki sposób nieść pomoc, ale też to, co najbardziej wpływa na nas i na nasze życie. Ten czas i warsztat pomogły nam rozwikłać wiele sytuacji z życia naszego lub naszych bliskich.

Warsztaty niewątpliwie otworzyły nam oczy - zrozumiałyśmy jak ważną sprawą jest znajomość mechanizmów uzależnienie i współuzależnienie.

Oby ten czas, w którym tak wiele zrozumiałyśmy zaowocował w naszym życiu i obyśmy umiały dzielić się tym to, co zostało nam uświadomione, ukazane i powiedziane.


Laura, Kamila, Marta.

 


 
fotogaleriaaktualnościrozmowa miesiącaksięga gościsłowo dnia


Dom Generalny: Mariówka 3, 26-400 PRZYSUCHA tel. (0 48) 675 17 28, sluzki@op.pl